Özlem Bilgisayar..

WannaCry Nedir? Nasıl Korunurum? Bilgisayarıma Bulaşmışsa Nasıl Silerim?

Bu yazımızda son günlerde popüler olan ve dünya çapında büyük zararlara yol açan “WANNACRY” virüsü nedir? Nasıl temizlenir? Bilgisayarınıza bulaşmışsa nasıl temizleyebileceğiniz hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

WannaCry Nedir?

WannaCry virüsü bir çeşit Ransomware virüsü olup, Cuma gününden itibaren 150 farklı ülkede 250,000 fazla virüsü etkiledi. Bunlara Birleşik Krallıkta bulunan sağlık kuruluşları ve İspanya’nın önde gelen Telekom markaları da dahil.

Ransomware Nedir?

Ransomware “Veri Fidyeciliği” olarak Türkçeleştirebileceğimiz, 2003 yılından beri Teknoloji sektöründe büyük sorunlar yaratıp, WannaCry popüler olmayıp yaygınlaşmadan önce en çok bilinen ve sorun çıkaranları “Cryptolocker” ve “Teslacrypt” olmuştu.

WannaCry Nasıl Çalışıyor?

WannaCry bilgisayarınıza bulaştığı anda sizin bilgisayarınızdan merkez sunucusuna bağlanarak dosyalarınızı şifrelemeye başlayıp, masaüstü ekranınızı değiştiriyor ve sizden belirlenmiş bir Bitcoin hesabına para yatırmanızı istiyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bir zamanlayıcı devreye koyup, eğer belirlenen sürede parayı yatırmazsanız sizi tüm bilgilerinizi silmek ile tehtid ediyor..

WannaCry Nasıl Yayılıyor?

Virus genelde e-postaların, pdflerin, Word belgelerinin içine gizlenmiş bir şekilde rasgele olarak yayılıyor. Ayrıca WanaCrypt0r 2.0, Wanna Decryptor 2.0, WCry 2, WannaCry 2 ve Wanna Decryptor 2 versiyonları ile de piyasada dolaşıyor.

WannaCry'dan Korunmak için Ne Yapmalıyım?

İlk ve en önemli korunma yöntemi bilgilerinizi düzenli olarak, harici bir depolama belleğine kaydetmeniz. Diğer yöntemler ile sırasıyla;

*-1 İşletim sistemi güncelleştirilmeleri yapılmış olmalı. Özellikle Windows saldırılardan sonra yayınladığı makalede Microsoft Security Bulletin MS17-010 güncelleştirilmesinin yapılmasını tavsiye ediyor.

*-2 Güncel ve aktif güvenlik yazılımlarının yüklü olması gerekir. Tüm uzmanların ve Özlem Bilgisayarın ’da önerdiği, kurumsal firmalara kurduğu “Kaspersky Internet Security” adlı programın kurulması.

*-3 - Bilinmeyen kişilerden gelen maillere ve internetten rasgele linklere tıklanmaması.

*-4 - Uzmanlara danışılması.

WannaCry Bilgisayarıma Bulaşmış ise Ne Yapmalıyım? WannaCry Nasıl Temizlenir?

Kesinlikle fidye olarak istedikleri 300 ila 1200$ arasında değişen ücreti yatırmayın, çünkü dosyalarınızın sağlıklı bir şekilde geri geleceğinin garantisi yoktur. Ayrıca internette güvenilirliği ve faydası kesin doğrulanmış olmayan çözüm yollarını da denemeniz, bir uzman tarafından kurtarılma ihtimali olan bilgilerinizi de kurtarılamaz hale getirebilir. Bilinçsiz yapılan işlemler sonucu dosyalarınıza zarar verirseniz şayet dönülmesi daha zor ve meşakkatli bir yola sokmuş olursunuz. Konu hakkında Özlem Bilgisayar’dan bünyesinde uzman desteği alabilirsiniz. Saygılar Dileriz.

ankara garantili yerinde servis
Zamanınıza Önem Veriyoruz

Bütün ekip üyelerimiz ile zamanını ve enerjinizi kurtarmak için var gücümüzle çalışıyoruz .

çankaya yerinde bilgisayar servisi
Müşteri Memnuniyet Garantisi

Sizi memnun etmek bizim en önemli amacımız ve bu amaç için isteklerinize tam olarak cevap verene kadar çalışıyoruz.

dikmen yerinde bilgisayar servisi
Garantili Teknik Servis

Bütün servislerimiz en az 30 gün garantimiz altındadır..